Čtvrtek, 2 února, 2023
novinky

Kim Kardashianovou zažalovali investoři za údajný kryptopodvod

Skupinová žaloba podaná minulý pátek u kalifornského okresního soudu obviňuje EthereumMax a jeho propagátory z řad celebrit ze spolupráce na umělém navyšování ceny tokenu prostřednictvím „nepravdivých nebo zavádějících prohlášení“ v příspěvcích na sociálních sítích.

Kardashian způsobila loni rozruch, když na Instagramu zveřejnila příspěvek propagující token EthereumMax. “Zabýváte se kryptoměnami?” napsala Kardashian. „Tohle není finanční poradenství, ale sdílení toho, co mi moji přátelé právě řekli o tokenu Ethereum Max!“

Kardashian zahrnula do zprávy hashtag #ad, což naznačuje, že byla placená za její propagaci. Není jasné, kolik za to dostala zaplaceno, i když odhady za sponzorovaný příspěvek na Instagramu se hýbou v rozmezí 500 000 až 1 milion dolarů.

I Floyd Mayweather podpořil token ve svém boxerském zápase s hvězdou YouTube Loganem Paulem. EthereumMax byl akceptován jako platba za vstupenky na akci, což je krok, který podle žaloby výrazně zvýšil objem obchodování. Mayweather propagoval EthereumMax i na velké bitcoinové konferenci v Miami, kde ho také vypískaný. Ani Mayweather nezveřejnil, kolik inkasoval za propagaci tokenu, uvádí se v žalobě.

Kim Kardashianovou zažalovali investoři za údajný kryptopodvod

Žaloba tvrdí, že žalobce Ryan Huegerich, obyvatel New Yorku, a další investoři, kteří si koupili tokeny EthereumMax mezi 14. květnem a 17. červnem 2021, utrpěli ztráty v důsledku chování celebrit.

EthereumMax ztratil od začátku června přibližně 97 % své hodnoty, což vedlo některé investory k tomu, aby jej označili za schéma „pump and dump“, kde se podvodníci pokoušejí zvýšit cenu aktiva prostřednictvím nepravdivých nebo zavádějících prohlášení.

EthereumMax „nemá nic společného“ s etherem, druhou největší kryptomenou, uvádí se v žalobě a dodává, že název se jeví jako snaha zavádět investory, aby věřili, že token je součástí sítě Ethereum.

Mluvčí projektu EthereumMax zpochybnil obvinění, že jde o podvod, a uvedl, že žaloba byla „prošpikována dezinformacemi“.
\“Tento projekt se hrdí tím, že je jedním z nejtransparentnějších a nejkomunikativnějších projektů v prostoru kryptomen,\“ uvedl mluvčí. „Popíráme obvinění a těšíme se, že pravda vyjde najevo.”

Není to poprvé, co se celebrity ocitly v nepříjemné situaci kvůli podpoře kryptomen. V roce 2018 byl Mayweather obviněn americkou komisí pro cenné papíry a burzy z vytištění ceny při počáteční nabídce mincí, což je kontroverzní krypto-crowdfundingová metoda. Mayweather zaplatil více než 600 000 dolarů v dohodě s SEC, aniž by přiznal nebo popřel zjištění regulátora.

V září 2021 Charles Randell, předseda úřadu pro finanční chování Spojeného království, ve svém projevu varoval před podobnými krypto podvody. Podle něj, i když nemůže říci, zda byl EthereumMax konkrétně podvod, „ovlivňovatelé sociálních médií jsou běžně placeni podvodníky, aby jim pomohli zvýšit cenu nových tokenů na pozadí čistých spekulací.“

Related articles

Comments

Share article

spot_img

Latest articles

Newsletter

Subscribe to stay updated.