Čtvrtek, 2 února, 2023
novinky

Koláček sem, koláček tam? Pozor na tyto nástrahy, jinak vaše postava zapláče

Jak se přes Vánoce najíst, ale nepřejídat se a snížit kalorie v tradičních jídlech.

Vánoce jsou obdobím, kdy počítáme s tím, že nějaké to kilo ztloustneme. No nemusí to být pravidlem. Přes svátky netřeba ani držet dietu a mít ambici hubnout. Celkem postačí, když si hmotnost udržíte. Jak tedy zvládnout všechny dobroty bez výčitek svědomí?

Přichází těžká zkouška sebeovládání. Doma budou vařit jídla, na které čekáte celý rok, všude voní čerstvé koláče, čokoláda či svařák a punč. Zatímco přes rok jste se ve stravování kontrolovali, na Vánoce většina z nás zhřeší a pořádně si dopřeje.

Největším problémem svátků jsou právě vánoční koláčky či uzeniny a fakt, že hodně času trávíme doma, lenošením a mlsáním. Když budete ležet před telkou, sledovat pohádky, dojídat salát a překládat ho sladkostmi, myslete alespoň trochu na své tělo a zdraví, abyste to po svátcích nelitovali.

„Přejídání může mít několik forem. A to jedení velkého množství potravy, nebo jedení vysoce energetické potravy. Přes Vánoce máme příležitost na obě, „řekla ředitelka Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment ® PhamDr. Katarína Skybová.

Nastavte si v hlavě to, že se nebudete přejídat. Řiďte se jednoduchými radami:

  • kompenzujte. Po vydatnějších jídlech si dejte něco snadné. Na večeři jen polévku či zeleninový salát.
  • Hledejte alternativy – upečte kapra v troubě, nevysmážajte část majonézy nahraďte smetanou nebo jogurtem.
  • Dejte pozor na porce. Ochutnejte ze všeho, ale s mírou.
  • Koláčky jen výjimečně. Nejezte koláčky během celého dne, jen ochutnejte.

Koláče jsou kámen úrazu
Koláčky, které jsou během Vánoc vždy na stole, jsou vysoce energetické a při jejich zobkaní sníte tolik energie, kolik by vám stačilo i na celý den. „Jsou to právě koláčky, které jsou často příčinou vánočního přibírání.

Tři kousky perníků, vanilkových rohlíčků, linecké koleček a kokosových kulek má 2x více energie než smažený kapr se salátem. Vánoční večeře také není zrovna dietním menu, ale většinou není tím největším problémem, „řekla do duše odbornice na zdravé stravování.

Když vám ta tácek s Mamina koláči navzdory všemu nedá pokoj, nabídněte se, ale s mírou. „V 100 g koláčků se může nacházet až třetina celodenní energie při racionálním stravování, respektive polovina redukčního denního energetického příjmu. Koláčky proto šetřete, „doplnila Skybová.

Náročné spalování koláčků
Když přes Vánoce sníte 100 g Vánočky přijmete 1500 kJ, při 100 g vanilkových rohlíků je to 1850 kJ, při kokosových kulkách 2000 kJ, ze 100 g lineckého pečiva až 2310 kJ a z medvědích tlapek 3040 kJ.

„Když porovnáme tyto hodnoty s potravinami, které běžně konzumujeme, tak například 3 kousky vánočky mají tolik energie jako 1,5 celozrnné housky s vajíčkem naměkko a paprikou. 3 linecké kolečka mají 100 g a energie než běžné hlavní jídlo, tedy maso s přílohou a salátem. Pokud si dáme 3 medvědí tlapky, abychom spotřebovali přijatou energii dá se to dvěma až třemi hodinami rychlé chůze, „uvádí příklady odbornice na zdravé stravování.

Koláčky jsou opravdu velmi kalorické. Proto jejich kompenzujte kde se dá. Pohybem a lehkými zeleninovými jídly.

Tipy na zjemnění vánočního menu
Pokud jemně pozměníte tradiční kuchyni, nikdo si to ani nevšimne a celá rodina ušetří na talíři mnoho kalorií. Bez problémů se pak vejdete do nových kalhot, které vám přinese Ježíšek.

  • Vánoční bramborový salát: použijte light majonézu, ušetříte na jedné porci salátu (150g) 250 kJ, pokud nahradíte část majonézy jogurtem a zakysanou smetanou, ušetříte ještě více. Uberte brambor a přidejte více zeleniny, ideálně vařeného celeru.
  • Vánoční ryba: Připravte jejich kromě smažení i na másle a bylinkách. Vyměňte vánočního kapra za méně tučné dravé ryby, jako štika, pstruh a treska.
  • Vánoční kapustnica: Nejvíce energie polévce dodá klobása. Klobásu uvařte proto zvlášť, a až poté ji přidejte do polévky, ušetříte tak tuk a kalorie. Kapustnica nezahušťujte, použijte smetanu s obsahem tuku 10%.
  • Sušené ovoce jako jsou datle, fíky a oříšky: použijte je spíše na dekoraci než k jídlu. Jsou koncentrovaným zdrojem energie!
  • Alkohol: při výběru alkoholických nápojů upřednostněte suché víno.
  • Odlehčení jídelníčku: těžší jídla se snažte během vánočních svátků kompenzovat lehkými večeřemi – saláty, zapékaná zelenina a polévky jsou ideálním řešením.

Spalujte tuky
I když se budete v jídle krotit, neseďte doma, ale vyjděte si na čerstvý vzduch a obdivujte vánoční výzdobu v ulicích.

„Pohyb před a během Vánoc a klidně i před vánoční večeří v příjemném prostředí a s rodinou vám udělá dobře. To platí během celých svátků.

Related articles

Comments

Share article

spot_img

Latest articles

Newsletter

Subscribe to stay updated.