Vyhýbáte se v těchto dnech nachlazení, abyste byli fit? Tato jídla pomohou

Dny s počasím jak tyto nevěští nic dobrého.

Při sezónních onemocněních jako chřipka a nachlazení je nejdůležitější rychlá reakce. Tehdy potřebujete dostat do těla co nejvíce vitamínů, díky čemuž se nastartuje vaše imunita a s nemocí dokážete bojovat efektivněji. Pomohou vám v tom i tato jídla.

kapustnica
V této chvíli musíte dodat do těla co nejvíce vitamínu C. V tomto případě sáhněte po naší tradiční surovině, tedy kysaném zelí. Když ji máte rady, můžete ji sníst i takto syrovou, protože tehdy má v sobě nejvíce výživných látek. Pokud se z ní rozhodnete připravit polévku, tak ji dělejte jen na postní způsob.

Nedávejte do ní uzené maso a ani klobásu, aby byla snadněji stravitelná. Namísto toho přidejte na kostky nakrájené brambory a pokud nemáte slabý žaludek, tak můžete i čerstvé hřiby. Jezte ji co nejteplejší, aby vás zároveň dobře přehřála.

Česneková polévka nebo pomazánka
Využijte sílu přírodních antibiotik. Už naše babičky používaly při nachlazení česnek, který přidávali do horkého mléka nebo jej jedli pouze takový surový. Vy si z něj můžete připravit dvě pochoutky. První je česneková polévka.

Stačí vám zbytek vývaru nebo si udělejte zeleninovou polévku či čirý bujón a do toho vytiskněte alespoň jeden velký lusk. Když ho dáte do talíře takto surový, bude mít větší sílu. Druhou alternativou je pomazánka, jejíž základ tvoří máslo, tavený nebo nastrouhaný tvrdý sýr a dochuťte ji solí.

miso
Zatímco v našich končinách se nachlazení léčí vývarem, v Asii vždy sáhnou po miso. Ty nejúčinnější látky se skrývají v zázvoru a mořských řasách.

Díky nim se dostane do těla potřebná dávka vitamínů, které bleskově nastartují imunitu. K tomu navíc dostanete i dostatek bílkovin v podobě tofu, takže to posílí organismus a s nemocí budete bojovat lépe.

vývar
Stačí si vzpomenout na dětství, což dělávali naše mámy, když jsme byli nemocné. Hned postavili hrnec na sporák a připravovali dobrý silný vývar. V tom kromě masa nemůže chybět velké množství kořenové zeleniny, aby se v něm vyvařili všechny vitamíny.

Snažte se nepřidávat žádné umělé dochucovadla, aby v ní byly jen přírodní suroviny. Vývar jezte také co nejteplejší, aby vás zahřál. Výborně pomáhá také při zvýšené teplotě.

ovocný salát
Nejvíce vitaminu C máte v citrusovém ovoci. Během chřipky byste si proto měli připravit i ovocný salát, kterým nahradíte večeři či snídaně. Dejte si velkou porci, abyste dostali do těla co nejvíce vitamínů.

Pokud je to možné, nakupte ovoce v bio kvalitě, aby bylo pro vás ještě prospěšnější. Salát nijak nedochucujte, přidejte k němu pouze pokud čerstvou meduňku či mátu, které ho dobře dochutí.

cibulová polévka
Po česneku tu máme další přírodní antibiotikum. Právě kvůli tomu se z cibule a medu vyrábí přírodní sirup, který pomáhá i při vykašlávání hlenů.

Z cibule můžete připravit i vynikající polévku, do které přidejte také pár stroužků česneku. Dávejte si pozor, abyste je při pražení příliš neupiekli, abyste nepřišli o hodně vitamínů. Cibuli upečte do sklovitá a zalijte ji vývarem.

Salát s medově-citrónovým dresinkem
Také nezapomínejte na listové saláty, které obsahují hodně kyseliny listové. Ta je v tomto období také velmi důležitá. Připravte si k nim dresink z citronu a medu, který zvýší jejich účinnost. Šťáva totiž obsahuje hodně vitamínu C a med je zase přírodním antibiotikem, což pomáhá vaší imunitě.

Comments

Exit mobile version