Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Slovensku znovu ukázala zrcadlo, které může zemi posunout vpřed. Řekl to premiér Eduard Heger (OLANO) během čtvrteční společné tiskové konference s generálním tajemníkem OECD Mathiasem Cormannem. Tajemník navštívil Slovensko také za účelem představení aktuálního ekonomického průzkumu SR, který vypracovalo OECD.
Premiér mezi tématy, o kterých si s Cormannem povídal, vyzdvihl například vzdělávání. „Je to oblast, která je nezbytná pro jakýkoli rozvoj země a pro jakýkoli úspěch země,“ konstatoval Heger. Mezi konkrétními čísly premiér zmínil, že 17% studentů ze Slovenska odchází studovat do zahraničí. „Je to enormní číslo. Samozřejmě, že je přirozené, že studenti jdou studovat i do zahraničí, ale standard je řádově 4 – 5%, na Slovensku až 17%,“ srovnal premiér. Proto si myslí, že země potřebuje přidat v podpoře a rozvoji vysokoškolského vzdělávání.
Druhou důležitou oblastí, která byla předmětem rozhovoru, je podle premiéra oblast soudnictví. Na základě průzkumu plánu obnovy premiér ilustroval, že kvalitu slovenských soudů považuje 72% Slováků za slabou. Proto je na stole soudní reforma, kterou včera schválila vláda a posunula ji do parlamentu.
Cormann vyzdvihl, že od roku 2000, kdy se Slovensko stalo členem OECD, je mezi zeměmi s největším ekonomickým růstem. „Slovensko má velký potenciál k tomu, aby mělo více pracovních míst a lepších příležitostí iv budoucnosti,“ konstatoval Cormann, vyzdvihl však, že Slováci budou muset přiložit ruku k tomu, aby se co nejdříve vymanili z pandemie nového koronaviru. Jde především o to, aby se více lidí dalo očkovat.
„Pokud ještě nejste očkováni, udělejte to pro sebe, pro svou rodinu, udělejte to pro své společenství a pro svou zemi. Zaočkujte se, a to i třetími dávkami,“ prohlásil Cormann.
Dodal, že pandemie byla opravdu velkým šokem nejen pro Slovensko. Došlo k narušení dodavatelských řetězců, koronakrize měla obzvlášť velký dopad na těžký průmysl, který se zpomalil a výhled je nejistý. Cormann Slovensku doporučuje zoptimalizovat ekonomiku a připravit se na budoucnost.
Mezi konkrétními radami opět nejvíce vyzdvihl potřebu vyšší míry proočkovanosti Slováků proti onemocnění COVID-19. „Očkování zachraňuje životy, snižuje zatížení zdravotního systému a také snižuje potřebu dalších lockdownů,“ jmenoval Cormann.
Druhou důležitou oblastí ekonomického přehledu OECD je podle Cormannových slov stárnoucí populace. „Předpokládá se, že za 30 let dojde k přibližně 20% snížení počtu lidí, ale to bude mít velmi velký dopad na hospodářství.“ Počet lidí ve věku 65 let a více se zdvojnásobí a počet lidí v produktivním věku se sníží. „Toto nebude možné zvládnout beze změny politiky,“ řekl Cormann s tím, že to ohrožuje i daňovou udržitelnost a budoucí růst.
Cormann vyzdvihl také potřebu zvýšení produktivity a udržitelného růstu. Bavili se io uhlíkově-neutrální ekonomice.