Čtvrtek, 31 října, 2024
novinky

Poslanci avizují návrhy pro důchodce, gastro i zdravotnictví

Jednorázové příplatky pro důchodce ve výši 200 eur, snížení DPH pro gastrosektor i dofinancování zdravotnictví. I tyto návrhy chtějí předložit na únorovou schůzi Národní rady (NR) SR nezařazení poslanci kolem Petra Pellegriniho. Avizovali to na čtvrteční tiskové konferenci. Zároveň kritizovali vládu, která podle nich neřeší růst cen potravin a energií ani snižování životní úrovně.

Erik Tomáš avizoval novelu zákona o sociálním pojištění a zavedení příspěvku 200 eur pro důchodce. Vyplatit by se měl podle jeho slov po skončení topné sezóny, kdy se lidé dozví, jaké mají účty. Navíc to podle něj vytváří časový prostor pro státní orgány, aby vyplacení připravili. Tomáš vyzval vládu, aby důchodcům při odhadované sedmiprocentní inflaci pomohla a nevymlouvala se, že nejsou finance.

Richard Raši představil návrh na změnu ve státním rozpočtu a na přesun 500 milionů eur z rezervy na negativní vlivy pandemie onemocnění COVID-19 do systému veřejného zdravotního pojištění. Mění tak přispět k zabránění dalšího odlivu slovenských zdravotníků a zajištění toho, aby měli být pacienti čím léčeni. „Pokud se zákon schválí, zdravotnictví v roce 2022 nezkolabuje a naši zdravotníci a ostatní, kteří o pacienty pečují, zůstanou v ambulancích au lůžek pacientů,“ tvrdí.

Kromě toho avizoval opětovné předložení návrhu na snížení DPH pro gastrosektor na pět procent v roce 2022 a od roku 2023 natrvalo na deset procent. Tvrdí, že slovenské gastro má jednu z nejvyšších DPH v rámci Evropské unie. „Když jim takhle nepomůžeme, tak více než polovina slovenského gastra rok 2022 nepřežije,“ upozornil.

Zároveň kritizoval změny při protipandemických opatřeních, které ve středu (12. 1.) schválila vláda. Namítá zejména zkrácení délky platnosti COVID pasu po překonání onemocnění COVID-19 ze 180 na 90 dní. Konstatoval, že virus už začíná mutovat, mohl by postupně přejít do běžného onemocnění a že je třeba myslet na řešení důsledků pandemie ve všech sektorech. „Je tady virus, neustále mutuje, bude tady s námi a my musíme dokázat přežít zdravotně, sociální, psychicky i ekonomicky,“ zdůraznil.

S Pellegrinim se shodli, že vláda by měla raději uvažovat o zkrácení karantény při onemocnění COVID-19. Expremiér poukázal na hrozící ekonomický kolaps, pokud se karanténa neupraví a nové varianty onemocnění budou infekčnější, ale s menšími důsledky na zdraví. „Pokud nám omikron přinese sice obrovské množství, ale velmi lehkých průběhů, abychom se nedostali do pasti tím, že nebude mít kdo ráno rozvézt do potravin chléb a mléko,“ upozornil.

Related articles

Comments

Share article

spot_img

Latest articles

Newsletter

Subscribe to stay updated.