Čtvrtek, 2 února, 2023
novinky

Inflace v eurozóně nebude tak přechodná, jak se původně čekalo

Vysoká míra inflace v eurozóně nebude podle všeho pouze přechodným jevem, jak se předpokládalo ještě před několika měsíci a je možné, že letošní růst spotřebitelských cen současné odhady překoná. Řekl to dnes viceprezident Evropské centrální banky (ECB) Luis de Guindos.

Míra inflace v eurozóně dosáhla v prosinci 5 % oproti 4,9procentní úrovni v předchozím měsíci, uvedl minulý týden statistický úřad Eurostat v rychlém odhadu. Prosincová hodnota inflace tak představuje nový rekord a jiný vývoj, než se čekalo. Analytici totiž počítali se zpomalením inflace na 4,7%.

„Inflace nebude tak přechodná, jak se předpokládalo jen několik měsíců dozadu,“ řekl Luis de Guindos na akci pořádané bankou UBS. Dodal, že náklady na energie pravděpodobně zůstanou na vysoké úrovni a problémy v dodavatelských řetězcích budou dále zvyšovat tlak na ceny.

V dlouhodobějším horizontu se však rizika jeví vybalancovaná, dodal de Guindos s tím, že v letech 2023 a 2024 by se míra inflace měla dostat těsně pod 2 %. To je i odhad ECB, podle které se v letech 2023 a 2024 inflace vrátí pod 2% inflační cíl, a to bez zpřísnění měnové politiky.

Někteří bankéři jsou však skeptičtější a varovali, že inflace by se mohla udržet nad inflačním cílem mnohem delší dobu. Poukazují zejména na tlak na růst mezd způsobený zvyšováním cen.

Related articles

Comments

Share article

spot_img

Latest articles

Newsletter

Subscribe to stay updated.